POWRÓT | PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ | PARAMETRYZACJA I STEROWANIE |
U R Z Ą D Z E N I A
M A G N E T Y C Z N E Przemysłowe urządzenia magnetyczne to takie narzędzia, mechanizmy lub maszyny, które w swojej zasadzie działania wykorzystują pole magnetyczne. Są realizowane w wariancie magnetycznie permanentnym (na bazie magnesów trwałych), elektromagnetycznym (użycie elektromagnesów) lub hybrydowym (mieszanym). Każda konstrukcja wykorzystuje odpowiednio umiejscowione, ukształtowane i sparametryzowane pole magnetyczne, które nadaje danemu rozwiązaniu określoną funkcjonalność. Najistotniejszą cechą urządzeń magnetycznych jest bezkontaktowy charakter interakcji pola magnetycznego z maszyną lub produktem. W obszarze, gdzie istnieją zamienniki o charakterze stricte mechanicznym, jest to znakomity i wręcz bezkonkurencyjny wyróżnik urządzeń magnetycznych. Urządzenia magnetyczne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Są używane w branżach:
Zwykle magnetyzm kojarzony jest z przyciąganiem. Ta właściwość materiału magnetycznego znajduje powszechne zastosowanie we wszelkiego rodzaju urządzeniach, których zadaniem jest podnieść i przemieścić ładunek. Są to różnego rodzaju chwytaki i dźwigary magnetyczne.
Efekt przyciągania magnetycznego jest wykorzystywany w oczyszczaniu materiałów z zanieczyszczeń o charakterze ferromagnetycznym.
Przyciąganie magnetyczne ma też swój efekt przeciwny. Jest nim odpychanie magnetyczne. To zjawisko jest wykorzystywane do budowy sprężyn i amortyzatorów magnetycznych, które nie zużywają się w trakcie eksploatacji.
Pole magnetyczne charakteryzuje się dużą przenikliwością. Można je poprowadzić w przestrzeni lub przez określoną przestrzeń. Efekt interakcji magnetycznej pomiędzy dwoma rozdzielonymi źródłami pola magnetycznego wykorzystuje się najczęściej do bezkontaktowego przenoszenia napędu. Urządzenia tego rodzaju noszą nazwę sprzęgieł magnetycznych. Konstrukcja ta pozwala całkowicie odizolować część napędową od części napędzanej danego układu mechanicznego. Rozwiązanie to umożliwia budowę całkowicie hermetycznych pomp, tłoków a także napędzania mechanizmów konstrukcyjnie wyizolowanych.
Niejako pochodnym efektem magnetycznym w stosunku do bezkontaktowego przenoszenia napędu jest zjawisko hamowania magnetycznego.
Pole magnetyczne inaczej działa na obiekty, które mają strukturę monolityczną (jednolity blok danego materiału) a inaczej na obiekty, które zbudowane są z wielu elementów. Przykładem struktury niemonolitycznej jest stos blach, który składa się z wielu leżących na sobie pojedynczych obiektów monolitycznych. W przypadku odpowiedniego poprowadzenia linii sił pola magnetycznego w stosie, uzyskuje się indywidulany efekt magnetyczny w każdym jednym elemencie stosu w obszarze jego działania. Efekt magnetyczny uzyskany w stosie ma charakter naprzemienny i tym samym uzyskuje się efekt odpychania poszczególnych elementów. Pozwala on na wyseparowanie poszczególnych elementów stosu i łatwe pobieranie z niego pojedynczych elementów. Opisana wyżej zasada działania dotyczy popularnie stosowanych rozdzielaczy magnetycznych. Są to proste, pewne i trwałe rozwiązania, gwarantujące skuteczność działania. Efekt interakcji magnetycznej z przewodnikiem elektrycznym może być odpowiednio "zmodyfikowany" jeżeli charakter pola magnetycznego zostanie zmieniony ze stałego na przemienny. Odpowiednio dobrana częstotliwość zmian pola magnetycznego pozwala wzbudzać w normalnie niemagnetycznym przewodniku elektrycznym (np. miedź, aluminium) lustrzany efekt magnetyczny, powodujący powstanie zjawiska odpychania magnetycznego. Mechanizm ten jest wykorzystywany w separacji metali kolorowych. |